27 stycznia 2016

Lany chrust.

Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami, czas zatem na kolejną propozycję na ten dzień :)

Dziś proponuję Wam prosty i szybki smakołyk, czyli lany chrust. Okazuje się, że można zrobić pyszną karnawałowo - tłustoczwartkową przekąskę bez zagniatania, wałkowania i "bicia", które obowiązują przy robieniu tradycyjnego chrustu, zwanego też faworkami.
Lany chrust robi się szybko i przyjemnie, bez dużego wkładu siły własnej, prawie wszystko zrobi za Was mikser, prawie, bo fikuśne kształty trzeba wyciskać już samodzielnie :)

Oczywiście nie jest to 100% - wy odpowiednik faworków, ale jest równie pyszny i niestety tak samo wciągający.. Lane chrusty znikały z patery jeden za drugim w zastraszającym tempie.. :) Powoduje to fakt, że są lekkie "jak piórko" i ma się wrażenie, że zjadło się dopiero jedną sztukę, a tu nie ma już pięciu! :) Zatem jeśli ćwiczycie właśnie silną wolę w stosunku do jedzenia, to może być ciężko.. ;)

Jednakże gorąco Was zachęcam do sprawienia sobie czy to w trwającym jeszcze Karnawale, czy w Tłusty Czwartek takiego lanego chrustu, bo raz do roku można pozwolić sobie na taki "grzeszek" :)


Przepis (z małą zmianą): Gotuję bo lubię

Składniki (na pełną paterę chrustu):
  • 3 jajka (żółtka i białka oddzielnie)
  • 200 g mąki
  • 150 ml mleka
  • ok. 7,5 g cukru waniliowego
  • czubata łyżka zwykłego cukru
  • szczypta soli
+ cukier puder do posypania

Żółtka ucieramy z cukrami na jasną puszystą masę, następnie stopniowo na przemian dodajemy mąkę i mleko. Do gotowej masy delikatnie dodajemy białka ubite z solą na sztywną pianę. Przekładamy masę do rękawa cukierniczego (użyłam jednorazowego i odcięłam po prostu końcówkę, tworząc dziurkę o niewielkiej średnicy, można użyć także rękawa wielokrotnego użytku z małą, okrągłą tylką) i wyciskamy fikuśne wzory na mocno rozgrzany tłuszcz, aż do wyczerpania ciasta. Smażymy na złoty kolor z każdej strony. Gotowe chrusty odkładamy na papierowy ręcznik do osączenia.
Posypujemy cukrem pudrem.

Smacznego! :)

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...