9 kwietnia 2014

Błyskawiczny mazurek kajmakowy (krówkowy).

Błyskawiczny, bo wystarczy tylko odpakować kilkanaście sztuk krówek, podgrzać z odrobiną śmietany oraz masła i gotowe! Nie trzeba stać przy kuchence i tworzyć domowego kajmaku, pilnując żeby miał odpowiednią konsystencję i przypadkiem się nie przypalił. To idealna wersja dla zabieganych, ale chcących zrobić mazurka w domu. I koniecznie tradycyjnego. A nie ma chyba bardziej tradycyjnego i znanego od tego z masą kajmakową.

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego to właśnie ten rodzaj mazurka, a nie na przykład różany jest w naszym kraju najpopularniejszy? Wydaje mi się, że powód to polskość krówek i kajmaku, w końcu to rodzimy "wynalazek". Do tradycyjnych potraw chcemy dodawać czegoś, co jest nasze. Mamy nasz polski bigos, bo jesteśmy w grupie europejskich liderów produkcji kapusty. I tak też polski mazurek (który wywodzi się najprawdopodobniej z Mazowsza), najlepiej czuje się w towarzystwie krówki z Milanówka, bo to właśnie tam (też na Mazowszu), była pierwsza wytwórnia krówek. A wbrew pozorom róże i ich przetwory są stosowane częściej niż u nas w krajach arabskich, czy we Francji.

Szukamy nowych smaków, chcemy poznawać kuchnie innych krajów, wykorzystywać nieznane wcześniej produkty, ale często w kwestii potraw, czy wypieków tradycyjnych dla naszego kraju bądź regionu pozostajemy patriotami i wybieramy to, co znamy od dawna :)


Źródło (z moimi zmianami): Magazyn Kuchnia 04/2014

Składniki (1 duży mazurek lub 2 małe):

Ciasto:
  • 175 g mąki pszennej
  • 1/3 szklanki cukru pudru
  • 100 g zimnego masła lub margaryny
  • 1 żółtko
  • szczypta soli
Z podanych składników szybko zagniatamy ciasto, zawijamy w folię i wkładamy do lodówki na ok. 1 h.
Schłodzone ciasto rozwałkowujemy na kształt prostokąta (lub dwóch) na oprószonym mąką blacie. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni na złoty kolor ok. 15 minut.
Studzimy na kratce. Przygotowujemy masę kajmakową.

Masa kajmakowa (krówkowa):
  • 400 g krówek (kruchych)
  • 2 łyżki masła
  • 3 łyżki śmietany kremówki (30/36%)
  • 2/3 szklanki rodzynek
  • 50 ml amaretto
+ płatki migdałowe do posypania

Rodzynki zalewamy amaretto. Odstawiamy.
Krówki wkładamy do garnka z grubym dnem, dodajemy śmietankę i masło. Gotujemy na małym ogniu, cały czas mieszając, aż uzyskamy gładką, jednolitą masę.  Zdejmujemy z ognia. Rodzynki odsączamy, dodajemy do masy. 
Masę wykładamy na ciasto i równomiernie rozsmarowujemy. Posypujemy całość płatkami migdałowymi. Odstawiamy aż masa stężeje.

Smacznego! :)

5 komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...